Karrmelowe wrażenia z Garry’s Moda 13


Tak więc doczekaliśmy się. Garry Newman już od dobrego roku odgrażał się wersją Gmoda z literką 13 oznaczającą wersję. Odgrażał się, że to będzie rewolucja niczym ta październikowa. Zniszczy się prawie wszystko co udało się wypracować przez ten czas. Miał zniknąć Toybox, wiele funkcji, a także addony. Jak to wyszło?

Nie wiesz czym jest Gmod o który się tutaj rozwodzi? Z jakiej planety jesteś?! Ale dobra powiem- jest to „wielkie narzędzie do zabawy”(jak pisze na Steam’ie)używające bibliotek z gier silnika Source, a także modeli ściągniętych z internetu(min. ze strony garrysmod.org). Chcesz zrobić samochód z dopalaczami i strzelającymi karabinami? Proszę bardzo! Zbudować robota i zaprogramować go? Proszę bardzo! A może po prostu zrobić scenę z najemnikami z TF2 pijącymi herbatkę przy stole? Proszę bardzo! Garry’s mod to potężne urządzenie i kosztujące ok. 7 euro. Dodatkowo z Gmoda można też robić komiksy, machinimę i wiele więcej. Jest także otwarty do modowania(mod do moda, hmmm…), dzięki czemu powstało wiele różnych trybów gry poza podstawowym sandboksem(np. Trouble In Terrorist Town(TTT) w którym jeden gracz wciela się w zdrajcę i reszta musi go zabić, albo on zabije ich nie dając się wykryć). To wszystko co powinieneś wiedzieć. Co jednak mamy w najnowszej wersji.

Po pierwsze- sprawy techniczne. Poprawiono stabilność gry. W końcu można do niej wejść i nie bać się, że się wysypie do pulpitu. Nie mówiąc już o całkiem ładnym menu głównym, w którym możemy wybrać język(do wyboru polski a nawet… piracki- YAAAAAAARRRRR!). Zmieniono także 2 podstawowe mapy flatgrass i construct na bardziej odmienione wersje. Oczywiście są bardzo fajnie zrobione i w ogóle, ale… Jeżeli władzę nad wami przejęła Nostalgia możecie ściągnąć starsze wersje.

Do gry dodano też kilka nowinek. Możemy modyfikować naszą postać kolorystycznie(a czasem nawet zmienić mu mordę) a nie już tylko rozkoszować się wybranym modelem. Możemy też zmienić kolor physguna. Garry pokusił się też o dodanie kilku nowych animacji dla playermodela, a także możliwości używania faceposera, inflatora itd. na NPC’ach.

Teraz jednak opowiedzmy sobie o Toyboxie, który… naprawdę zniknął na rzecz Steam Workshopa. Na szczęście ciągle możemy używać część rzeczy z garrysmod.org, Na szczęście rzeczy z Workshopa możemy tak jak w toyboxie ściągnąć z poziomu gry. Niestety, aby znaleźć NAPRAWDĘ interesującą nas rzecz musimy już wejść do workshopa, gdyż z poziomu gry nie ma wyszukiwarki i możemy zobaczyć tylko kilka stron przedmiotów. Brakuje też bardziej sensownego pogrupowania tego wszystkiego. Np. w broniach znajdziemy także skiny do domyślnych broni. Dobrze natomiast zrobione jest gospodarowanie tymi addonami- w każdej chwili możemy je skasować, albo dezaktywować. Wtedy wystarczy tylko włączyć mapę jeszcze raz i możemy cieszyć się nowym/skasowanym contentem. Z jednej strony dobrze to rozwiązano, ale są zgrzyty. Do poprawy- a będzie świetnie.

Co do addonów. Niestety już nie działają, ale ciągle możemy korzystać z modeli, skinów, map i innych nieaddonowych rzeczy. Reasumując- jest nieźle, ale w sumie do d*py. Garry nie musiał z tego rezygnować. Niestety zauważyłem też brak niektórych funkcji na toolboxie.

Mimo tego wszystkiego- Gmod ciągle jest świetny i daje dużo frajdy. Akurat o sezonie świątecznym przypomniały mi latające na blogu płatki puszczone mi przez WordPressa. Tak więc możecie komuś takie cuś podarować. No dobra żartuję- sami se to kupcie bo to dobre jest. Całkiem nieźle się przy tym ubawiłem i będę się bawił dalej. A tymczasem zapraszam do zabawy z „narzędziem do zabawy”.

Informacje o mrkarrmel

Chłopiec z prowincji.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Half-life i Portal, Wpisy i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Karrmelowe wrażenia z Garry’s Moda 13

  1. daltesta pisze:

    „a czasem nawet zmienić mu mordę”

    Cóż to za język plebejuszy! Karrmel byś się wstydził!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s